Każdy kto siedzi na codzień w WordPressie powinien znać tą różnicę. Ci, którzy dopiero poznają WordPressa bardzo często mylą pojęcia. A to nie tylko nomenklatura.

Szablony znane są szeroko w innych systemach CMS. Wzięło się to prawdopodobnie stąd, że zwykło się ściągać templatki. Tłumaczenie w tym wypadku jest dosłowne:

  • template – szablon
  • theme – motyw

 

Te szablony zakorzenione są tak głęboko, że ostatnio na mojej prelekcji o technicznej stronie zakładania bloga pojawiły się pytania „co to jest motyw”?

W WordPressie są motywy dlatego, że poszedł on o krok dalej i wprowadził szablony dla stron.

To jak wygląda Twoja strona (kolory, ogólne ustawienie) określa motyw. Ale łatwo sobie wyobrazić przykład, że motyw ma wbudowaną obsługę strony kontaktowej, na której wyświetla się mapka, formularz i specjalnie sformatowane dane. Zamiast bawić się w shortcody, buildery i inne cuda można w sekcji Atrybuty strony ustawić Szablon.

atrybuty-strony

 

 

Motyw sam zadba o odpowiednie wyświetlenie treści w taki sposób w jaki chcemy, żeby została wyświetlona.

Teraz, znając juz różnicę możesz stosować odpowiednie nazewnictwo bez potrzeby narażania się członkom grupy WordPress PL na Facebook lub uczestnikom WordCampa :)

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

4 odpowiedzi na “Różnica między szablonem, a motywem WordPress”

  1. Warto dodac ze motyw składa się z szablonów, bo tak naprawde to pliki single.php/page.php to sa template files. Czyli nie tylko szablony dla stron ale takze dla wpisow, kategorii, strony głownej etc etc.

  2. Zabawne jest tylko Nasze Polskie seo ;) Jak ktoś szuka motywu to częściej wpisuje „szablon do WordPress darmowy” lub podobne. Osóby, które siedzą w Content Marketingu znajdą ten ból :D ta strona powinna stać się automatyczną odpowiedzią na użycie słowa szablon błędnie – tak jak pewna strona dla bynajmniej/przynajmniej kiedyś na forumowisku.

Możliwość komentowania została wyłączona.