Kiedy prowadzisz swojego bloga i korzystasz z jakichś narzędzi statystycznych, na pewno przyjdzie moment kiedy zauważasz, że ludzie trafiają do Twoich wpisów w dużej części z wyszukiwarek. U mnie aż 66% wejść to wejścia z Google. A dlaczego? Dlatego, że skutecznie i na bieżąco stosuję kilka metod, które pozwalają mi dostać się na wysokie pozycje w Google, a pozycjonowanie to już nie żmudna praca, tylko proste rutynowe działania.

W tym wpisie przedstawię Ci kilka metod i narzędzi, których sam z powodzeniem używam. Pozycjonowanie to nie jest jednak zbiór sztywnych reguł i zasad – to raczej zabawa z Google, a wygrywa ten kto potrafi grać najlepiej. To taki golf z zawiązanymi oczami i z wykorzystaniem wszystkiego co ma się pod ręką ;)

Streszczenie artykułu

Wpis ten dzieli się na kilka części, gdzie każdą z nich poruszam dokładnie poniżej. Przedstawiam Ci listę zagadnień, które tutaj znajdziesz i dowiesz się o nich czegoś więcej (kliknięcie w tytuł przeniesie Cię do zagadnienia).

  1. Narzędzia przydatne do pozycjonowania
  2. Założenie kont w Narzędziach dla webmasterów i Google Analytics
  3. Konfiguracja wtyczki WordPress SEO
  4. Mapa witryny
  5. Pingowanie wyszukiwarek
  6. Wskazówki WordPress SEO
  7. Przyjazne linki
  8. Linkowanie
  9. Komentowanie
  10. Wpisy gościnne
  11. Podsumowanie

Narzędzia przydatne do pozycjonowania

 

Początki pracy

Jeśli nie masz założonych jeszcze kont w Google Analytics i Narzędziach dla webmasterów to najwyższy czas to zrobić! W Analytics musimy wkleić kod śledzenia do nagłówka naszej strony. Kiedy już to zrobimy, rejestracja w Narzędziach dla webmasterów zajmie  o wiele krócej gdyż możemy potwierdzić, że jesteśmy właścicielami witryny za pomocą powiązanego konta Analytics  i wklejonego kodu na stronę.

Uwagi:

  1. Mimo zaleceń wklejania skryptu śledzenia w stopkę strony, warto umieścić go jednak w head, ponieważ Google Webmasters Tools ma problemy z weryfikacją jeśli kod jest gdzie indziej. Oczywiście jednak możesz umieścić go w stopce i wybrać inną metodę weryfikacji jak wrzucenie pliku na serwer.
  2. Chociaż statystyki odwiedzin w Google Analytics aktualizują się w pełnym wymiarze dopiero na następny dzień to można prosto sprawdzić poprawność zainstalowanego kodu. Wystarczy, że wejdziesz w Czas rzeczywisty – Przegląd i odświeżysz swoją stronę, a powinieneś zobaczyć jedną nową odsłonę.

Po rejestracji w ww. usługach zainstaluj wtyczkę WordPress SEO. To na niej głównie oprzemy nasze działania w zakresie pozycjonowania bloga.

Konfiguracja wtyczki WordPress SEO by Yoast

Konfiguracja ma charakter jednorazowy i nie będzie wymagała poświęcania jej większej uwagi w przyszłości, chyba że będą to poprawki ustawień. Kompletny podręcznik przedstawiłem we wpisie Konfiguracja wtyczki WordPress SEO by Yoast. Konkretne ustawienia musisz dobrać do swoich potrzeb, ale najlepiej wnikliwie i dokładnie przeanalizować każdą opcję wtyczki i zdecydować co będzie najlepsze dla nas.

Powiadamianie o swoim blogu

Google skądś musi wiedzieć, że Twoja strona istnieje i można ją zaindeksować. Może trafić do niej poprzez linki z innych witryn, ale nie wiesz kiedy to nastąpi i czy w ogóle jeśli jej nigdzie nie linkujesz. Warto dać mu znać o tym, że istniejesz, a najprościej zrobić to poprzez mapy witryny oraz pingowanie.

Mapa Strony

Jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym jak Google indeksuje Twoje strony i które z nich, oraz podać mu je na tacy to warto zgłosić swoją mapę strony. Robimy to w Narzędziach dla webmasterów po wejściu w pulpit nawigacyjny naszej witryny. Po prawej stronie mamy statystykę map strony i zgłoszonych adresów. U Ciebie pewnie na razie będzie pusto, ale u mnie wygląda to tak:

Mapy witryny

Klikamy na nagłówek tej sekcji, aby wejść do Map witryn, lub po lewej stronie w menu wchodzimy w Optymalizacja » Mapy witryn. Po prawej stronie u góry klikamy w czerwony przycisk DODAJ/TESTU MAPĘ WITRYNY.

W oknie, które się pojawi wpisujemy adres naszej mapy strony (co w przypadku wtyczki WordPress SEO będzie miał postać sitemap_index.xml) i zatwierdzamy przyciskiem Zgłoś mapę witryny.

Jest to pierwszy krok do informowania Google o swoich podstronach. Z kilkudniowym opóźnieniem masz podgląd jak wygląda Twoja strona w kwestii indeksacji. Masz do dyspozycji również szczegółowe statystyki robotów indeksujących (manu Kondycja » Statystyki indeksowania).

Statystyki indeksowania

Pinguj wyszukiwarki

Indeksację nowych stron przyspieszysz również poprzez pingowanie wyszukiwarek. Jest to nic innego jak powiadamianie o nowej treści w obrębie witryny.

Ustawienia pingowania znajdziesz w Ustawieniach swojego WordPressa w zakładce Pisanie. Jest o sekcja na samym dole: Usługi aktualizacji.

Ja mam swoje usługi powiadamiania, które składają się na takie adresy:

http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://rpc.pingomatic.com/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://ping.bitacoras.com
http://ping.bloggers.jp/rpc/
http://api.moreover.com/ping
http://api.my.yahoo.com/RPC2
http://www.bitacoles.net/ping.php
http://rpc.icerocket.com:10080/

Z powodzeniem możesz te adresy przekopiować i zastosować u siebie.

Pozycjonowanie to treść

To właśnie tekst jest fundamentem każdej witryny. Dobry tekst. Jeśli chcesz znajdować się wysoko musisz podawać ludziom to czego szukają i rozwiązywać ich problemy. Dobra strona będzie punktowała w Google i automatycznie będzie wyżej w wynikach wyszukiwania. Dlatego nie zapominaj – w pierwszej kolejności pisz dobre teksty.

Wskazówki WordPress SEO

Wtyczka WordPress SEO ma bardzo dobrą zaletę – na bieżąco informuje o jakości wpisu w oknie edycji. Odświeżenie analizy następuje zawsze po zapisaniu szkicu, aby nie generować obciążenia wywołując AJAX. Sekcję WordPress SEO najlepiej ustawić bezpośrednio pod sekcją edycji.

W ustawieniach głównych mamy podgląd na to jak wyglądać będzie nasz tytuł oraz link w SERP. Niżej najważniejsza część na której opiera się analiza – musimy podać główne słowo kluczowe. Słowo to nie będzie dołączone do tagów. Niżej automatycznie generowany jest Tytuł SEO ustawiony według szablonu oraz Meta opis. Warto nie przekraczać zalecanych długości, aby ciągi nie były obcinane i dodawane do nich „…”.

Po podaniu głównego słowa kluczowego mamy w tej zakładce dostęp do statystyk strony pod postacią wystąpienia tej frazy w treści.

Możemy się dowiedzieć ile razy słowo wystąpiło w:

  • Nagłówku
  • Tytule
  • Adresie
  • Zawartości
  • Opisie strony

 

Konkretne porady odnoszące się do treści naszego wpisu i jego formy znajdziemy w zakładce Analiza strony. Tam wyświetlają się kolorowe kontrolki, przyjmujące 4 stany – czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony odpowiadające temu „jak bardzo jest źle” z daną kwestią ;)

Analiza strony - WordPress SEO

Główne na co musimy zwrócić uwagę to:

  • Odpowiednia ilość słów we wpisie
  • Obrazki
  • Aby słowo kluczowe znajdowało się we wstępie
  • Aby słowo kluczowe występowało w opicie strony, a ten żeby był o długości 120-155 znaków
  • Żeby dodać linki wewnętrzne do artykułu
  • Aby słowo kluczowe stanowiło około 2% treści
  • Nagłówki
  • Aby fraza pojawiła się w treści linku (przydatne będą przyjazne linki, o których napisałem niżej)

 

Są to najważniejsze komunikaty, które otrzymamy, ale jest ich jeszcze więcej. Do dyspozycji mamy jeszcze ogólną kontrolkę wpisu znajdującą się obok przycisku Opublikuj oraz w pasku administratora podczas przeglądania wpisu na stronie.

Ostatnią zakładką są zaawansowane ustawienia SEO. Których nie trzeba się bać, bo tak na prawdę mogłyby być wyszczególnione w zakładce Ogólne, lecz tak jest czytelniej. Po prostu nie ma w nich nic strasznego.

Zaawansowane ustawienia SEO

Ustawiamy tutaj kolejno:

  • Czy wpis ma być indeksowany, czy nie
  • Czy linkom w treści wpisu ma być ustawiany atrybut nofollow
  • Zaawansowane ustawienia dla robotów (zaznaczamy z CTRL)
  • Tytuł strony dla okruszków, jeśli mamy je włączone (jeśli pole będzie puste, tytułem będzie tytuł wpisu)
  • Czy wpis ma być wylistowany w mapie witryny, jeśli jest włączona
  • Jaki ma priorytet w mapie witryny
  • Kanoniczny URL, nie ma potrzeby go wpisywać jeśli mają być zastosowane domyślne ustawienia
  • Przekierowanie 301, czyli adres do którego ma być ustawione przekierowanie z adresu wpisu

 

Przyjazne linki

Przyjazne linki mają duży wpływ na pozycjonowanie. Warto je stosować chociażby ze względu na to, że można umieścić w nich słowa kluczowe na których nam zależy.

Aby je włączyć musimy wejść w panelu administracyjnym WordPress w Ustawienia » Bezpośrednie odnośniki i tam wybrać opcję Nazwa wpisu.

Ustawienie Własnego formatu na powyższym screenie wynika z poprzednich wersji WordPressa, gdzie nie dało się wybrać opcji nazwy wpisu i trzeba było załatwić to zmienną:

/%postname%/

Poniżej możemy ustawić aliasy kategorii i tagów, co jest wyjaśnione nad polami formularza.

Daj o sobie znać

Warto pochwalić się innym naszymi wpisami. W grę wchodzą tutaj media społecznościowe i interakcja użytkowników, ponieważ to na nich najbardziej nam zależy. Stanowisko Google obecnie jest takie, że ilość +1 nie ma znaczenia przy ustalaniu pozycji strony, ale nigdy nie wiadomo jak to będzie wyglądało w przyszłości. Warto więc zauważyć, że korzystanie z technik social mediów na pewno nie przyniesie żadnych problemów i strat (jeśli nie będzie to spam, albo kupowanie lików czy +1).

Linkowanie

Dobrze jest wesprzeć naszego bloga linkami. Nie polecam raczej korzystać z systemów wymiany linków, precli czy innych sztucznych metod. Tak naprawdę nie warto „przechodzić na ciemną stronę mocy”, stosując niezbyt uczciwe metody pozycjonowania. Google w przypadkach wykrycia takich metod nakłada na stronę filtr, czyli ta wyświetla się gdzieś hen daleko w SERPach. Lepiej się skupić na czymś co daje efekty i nie jest podejrzane, aby nie zaserwować sobie więcej problemów niż pożytku. To, że inni je stosują nie znaczy, że Ty też musisz. Inni też kradną i zabijają ;)

Jeśli posiadasz inne blogi, znajomych posiadających witryny (najlepiej podobne tematycznie) możesz poprosić ich o umieszczenie linku do Twojej strony. Udzielasz się na jakimś forum? Świetnie! Dodaj link do swojej stopki. Możesz też zarejestrować się na tematycznych stronach i zareklamować swojego bloga (zgodnie z regulaminem, dużo forów pozwala na pochwalenie się swoją witryną). Do takich forów należy np. Oficjalne polskie forum WordPress, gdzie znajdziesz dział Twój WordPress.

Komentowanie

Komentarze na innych blogach to również dobry sposób na zdobycie linków. Niekiedy autorzy nadają linkom w komentarzach atrybut dofollow, czyli roboty mogą za nimi podążać. Takie atrybuty nadaję ja dla każdego komentarza niezależnie od jego długości, lecz niektórzy właściciele blogów mogą ustawiać np. linki dofollow dla komentarzy dłuższych niż określona ilość znaków.

Wpisy gościnne

Dobrą metodą na pozyskanie linków jest też pisanie wpisów gościnnych na innych blogach. W takich wpisach zazwyczaj jest notka o autorze, w której możesz podać link do swojej witryny. Również w treści wpisu gościnnego możesz nawiązywać do swoich wpisów. Dodatkowym (a raczej głównym) plusem pisania takich wpisów jest pozyskiwanie nowych czytelników bezpośrednio z bloga, na którym umieszczamy wpis.

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie często przeplata się z innymi metodami pozyskiwania użytkowników na swojego bloga. Stosując powyższe porady zapewnisz na pewno wyższe pozycje swojej strony, zmierzysz jej skuteczność i polepszysz klikalność w wynikach wyszukiwania. Mam nadzieję, że wyjaśniłem po części zagadnienie jakim jest pozycjonowanie WordPressa.

Gorąco zachęcam do komentowania wpisu, każda uwaga jest przeze mnie mile widziana.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych artykułach takich jak ten?

Zapisz się do newslettera!

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

82 odpowiedzi na “Pozycjonowanie bloga WordPress – to proste!”

  1. artykul swietny tylko niestety musialem ztrzymac sie „powiadomieniu o blogu …” – niewiem dlaczego boo mam scrypt z analiticsa w naglowku i zreszta tez dodalem „meta dane” ale nie moge zweryfikowac strony w webmaster tool . Jakies podpowiedzi ?

    pozdrawiam

    1. Wybierz inną metodę weryfikacji, np. umieszczenie pliku tekstowego na serwerze.

    1. Uzbrój się w cierpliwość – na efekty niekiedy trzeba chwilę poczekać :)
      Jeśli chcesz zobaczyć jak Google czyta Twoje strony, to najlepiej zrobić to przez Narzędzia dla webmasterów. W pulpicie nawigacyjnym swojej witryny po lewej w menu musisz wejść w Kondycja » Pobierz jako Google. Tam podajesz adres (albo jeśli badasz stronę główną to nic nie wpisujesz) i klikasz Pobierz. Pod spodem na liście pojawi się Twój adres i po chwili jego status zmieni się z oczekującego na Sukces. Po kliknięciu na ten Sukces zobaczysz stronę pobraną przez Google :)

  2. Wyczerpujący materiał.
    Widać, że napracowałeś się, aby go stworzyć. Dziękuję.
    Coś z technicznych spraw codziennie można się nauczyć.

    Muszę jednak podzielić się pewnym doświadczeniem.
    Swojego pierwszego bloga „postawiłem” kilka lat temu nie mając kompletnie wiedzy z zakresu SEO. Dziś moja wiedza jest nieco większa, ale i tak wyprzedzam wielu właścicieli stron. Dlaczego?
    Czy to jest strona typu sklep internetowy, czy też blog – zawsze staram się dbać o wartościową treść. I to właśnie ona doprowadzała i doprowadza do szybkiego wzrostu.
    Ale oczywiście „uzbroję ją” w zabójcze narzędzia, o których napisałeś. No może nie wszystkie na raz – nie jestem w stanie wszystkiego zapamiętać :) – ale jedno czy dwa na pewno się pojawią :)
    Dzięki :)

    1. Dziękuję za komentarz :)
      Z SEO jest tak, że może być wdrażane małymi krokami i zawsze możesz dodać jakąś nową rzecz, aby ulepszyć swoją witrynę pod tym względem :) ale jak to się mówi „Content is King”, a Twój blog jest tego żywym dowodem :)

    1. Bardzo dobry krok – moje wpisy indeksowane są w 2-3h od opublikowania dzięki tej liście.

  3. Bardzo przydatny artykuł, dziękuję, mam nadzieję, że dzięki niemu i poradom w nim zawartym uda mi się powiadomić google o mojej nowej stronie http://decors.info.pl , zaczynam od zera i myślę, że to dobre miejsce od którego powinno się zacząć, tzn. od tego artykułu :) Pozdrawiam

    1. Zbyt mało :) aktualnie są to około 2 odwiedziny dziennie według danych z Narzędzi dla webmasterów z ostatniego miesiąca. Ta fraza była również przyczyną błędów, ponieważ wyświetlało się przez jakiś czas, że ta pokazuję się w SERP pod tą frazą 18 000 razy dziennie. Na szczęście wszystko wróciło do normy :)

  4. Bardzo interesujący wpis, że nie wspomnę o całym blogu. Coś mi się wydaje że nie jestem tutaj ostatni raz. Czy dofollow to instrukcja dla robota wyszukiwarki? Dobrze rozumiem?
    Pozdrawiam! Waldemar Gozdecki

  5. Używam wtyczki All in One SEO Pack, jestem do niej przyzwyczajony i zadowolony z jej działania. Jednocześnie bardzo spodobały mi się opcje analizy stron wtyczki którą opisujesz. Pytanie czy nie będą się „gryzły” gdy zainstaluje obie ?

    1. Mogą się gryźć – ryzykowne instalowanie ich razem :)
      Jeśli już to zrób backup koniecznie, deaktywuj All in One i dopiero instaluj

  6. Witam! Przede wszystkim chciałbym podziękować za bardzo zacny wpis. Wiele z niego wyniosłem i nie mam tutaj na myśli bólu oczu.
    Mam jednak takie pytanie: Co z tagami do wpisów? Ile powinno ich być, jakie powinny być, czy ich nadmiar szkodzi, czy pomaga?

    Czy mapa strony w takiej postaci http://yetiograch.pl/mapa-strony/ pomoże, czy raczej zaszkodzi? :X Tumok ze mnie straszny, więc proszę o pomoc, czyli odpowiedź na te kilka pytań :)

    Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia :)

    1. Witaj Piotrze! Dzięki za komentarz.

      Tagi są pomocne, ale raczej nie powinny być nadużywane. Mam tutaj na myśli tworzenie tagów, które zostaną użyte tylko raz w jednym wpisie i nigdy więcej. Lepiej ująć temat nieco ogólniej i wpiąć tag pod więcej niż jeden wpis. Dobrze też unikać powtórzeń np. auta i samochody – lepiej zdecydować się na jedno i tego trzymać. Co do ilości myślę że 2-8 to taka optymalna liczba.

      Mapa, którą pokazałeś nie powinna zaszkodzić. Jeśli masz jakąś mapę w xml, którą roboty lubią chyba najbardziej to ta może być dobrym uzupełnieniem „human friendly” :)

      I nie przejmuj się, że tego nie wiesz. Każdy kiedyś zaczynał!

  7. Ja bym poszedł nawet trochę dalej… Przy ciekawej tematyce można mówić o 90% wejść z wyszukiwarek i to na takie słowa, że czasem i można się pośmiać :)

  8. Ja zawsze wklejam link do mojego bloga na profilu google plus, a linkowi daje plusik. W ten sposób wpisy są bardzo szybko indeksowane. Myślę, że to dobry sposób dla tych, którzy nie opanowali jeszcze narzędzi dla webmasterów, o których pisał autor bloga.

  9. Dzięki, świetny poradnik! Wreszcie nieco ogarnąłem dzięki niemu SEO, no i wspomniana lista usług powiadamiania – nigdy nie wpadłem na to, żeby się nią zainteresować :) Liczę, że takie rzeczy powoli pomogą mi polepszyć wyniki w wyszukiwarce i już zabieram się za dalsze wgłębianie w Twoje poradniki :)

  10. Super porady dzięki, strona idealnie pozycjonowana wyświetliła się u mnie na pierwszym miejscu, nic tylko się uczyć a jest od kogo, pozdrawiam

  11. Ciekawe informacje, z których skorzystałem i liczę, że przyniosą pozytywne skutki w przyszłości. Z tymże pobrana wtyczka nie tworzyła mi mapy witryn i musiałem ją stworzyć w inny sposób, ale po dodaniu do „Narzędzi webmasterów” póki co działa. Oby tak zostało :)

  12. Piszesz żeby nie przechodzić na ciemna stronę mocy jeżeli chodzi o zdobywanie linków. W nastepnych zdaniach zalecasz praktyki zabronione przez google:)

  13. Witam, przyłączam się do pozytywnych opinii odnośnie tego i wielu innych Twoich wpisów.
    Mam pytanie, czy dla googla ma znaczenie gdzie blog wordpress-a będzie się znajdował ?
    Mam go obecnie pod takim adresem http://www.bellodecor.com.pl/blog
    Chciałem go wrzucić na subdomenę ale coś nie działało. Czy lepiej byłoby zrobić go pod takim adresem blog.bellodecor.com.pl ?
    Czy nie ma to znaczenia i nie warto nic zmieniać ?
    Zastanawiam się, czy linkowanie na nim będzie miało odpowiednią siłę skoro jest w zasadzie pod tą samą domeną.

    Będę wdzięczny za odpowiedź :)

    1. Witaj,

      Dziękuję za miłe słowo :)
      Odnośnie Twojego pytania – subdomena a katalog to dwie różne rzeczy. Subdomena jest traktowana przez Google jako odrębna witryna. Ty masz blog sklepu, więc polecam zostanie w obecnym schemacie (blog będzie miał wskaźniki sklepu). Jedyne co bym poprawił to linkowanie w stronę sklep -> blog. Skup się raczej na tworzeniu jednej integralnej całości niż prowadzeniu osobnej witryny jako dodatek do sklepu. Wyniki będą myślę więcej niż zadowalające :)

      1. Dzięki bardzo za szybką i rzeczową odpowiedź.
        Mówiąc o integralnej całości masz na myśli layout itp czy coś innego ? Możesz dokładniej napisać o tym linkowaniu ?
        Dzięki.

        1. Layout nie musi być integralny – chociaż jeśli by był to na pewno będzie lepsze wrażenie dla czytelnika. A o linkowaniu mam na myśli to, że z bloga mocno linkujesz do sklepu, a ze sklepu nie znalazłem linka do bloga :) Dodaj np bloga do menu, do stopki w sklepie. O to chodzi :) Na blogu też możesz dać jakiś link do sklepu w menu.

  14. Fajnie by bylo, gdybys jeszcze wyraznie zaznaczyl we wpisie, ktore rady daja sie zastosowac na blogach zalozonych darmowo na WordPress.com.
    Na przyklad nie da sie zainstalowac wtyczek. Powiedz, orientujesz sie, czy wrzucenie strony do dostepnych katalogow stron bardzo podbije jej wyniki? Czemu dokladnie odradzasz precle? Copo moge jeszcze zrobic z moim blogiem http://zagadkowcy.wordpress.com/ po zaindeksowaniu go w Google’u, Bingu oprocz regularnego pisania, dobrego tagowania i reklamowania sie na forach i we wpisach goscinnych?

    1. Nie da się zainstalować własnych wtyczek, ale można te które są dostępne. Nie wiem czy jest tam dostępna jakaś inna wtyczka SEO, ale z Yoasta niestety nie ma możliwości korzystać. Dobrą wiadomością jest to, że wp.com ma wbudowaną mapę strony, którą znajdziesz pod adresem twojblog.wordpress.com/sitemap.xml. Jednak większość opisanych przeze mnie sposobów można z powodzeniem wykorzystywać.
      Precle odradzam ze względu na to, że mogą zostać nałożone przez Google kary za złe praktyki.

  15. Świetny wpis. Chciałbym zapytać o kilka szczegółów odnośnie komentowania.

    Jak Google widzi zostawianie linków w komentarzach na innych blogach? Czy to wpływa na pozycję czy liczą się tylko linki w samych postach? Chodzi mi o link do bloga w treści komentarza a nie w miejscu gdzie można wkleić swojego linka do bloga który potem jest dostępny po kliknięciu w naszego nicka.

    Druga sprawa, czy warto podawać czy to w treści komentarza (oczywiście chodzi mi o komentarze wartościowe a nie typowy spam) czy właśnie w odpowiednim polu http przed adresem czy nie ma to znaczenia?

    1. Dziękuję!
      Oczywiście liczą się linki zostawiane na blogach. Najbardziej te, które mają ustawiony atrybut dofollow. A czy w treści czy w polu do zostawienia komentarza to różnica jest już tylko taka, że link zostawiony w polu do tego przeznaczonym możesz ukryć pod nazwą użytkownika, a ten w treści to już typowy link http:///
      Moim zdaniem lepiej linki wpisywać w to pole ponieważ niektórzy mogą nie puszczać nawet wartościowych komentarzy ze względu właśnie na linki, albo po prostu edytować komentarz usuwając ten link z treści.

      1. Dzięki za odpowiedź. Możesz krótko mi wyjaśnić jak duża jest różnica pomiędzy dofollow i notfollow dla SEO (w kontekście komentarzy pozostawianych na blogach). I czy link w treści z http jest dla Google bardziej wartościowy niż link w polu „strona internetowa” komentarza?

        I czy warto w polu strona internetowa wpisywać wyłącznie stronę główną, czy może dobrze jest zostawiać także linki do konkretnych postów o tematyce podobnej do tego co komentujemy?

        1. Dofollow i nofollow nie zależy w ogóle od kontekstu. Nofollow to po prostu prośba (zaznaczam – prośba, która nie musi być spełniona), żeby roboty nie przechodziły do stron przez te linki. Dofollow atrybut domyślny linku – roboty normalnie śledzą strony do których odnosi link.

          Link w specjalnym polu jest o tyle wartościowszy, że możesz nadać mu odpowiednią nazwę, np. nazwę swojego bloga.

          Oczywiście nie trzeba linkować tylko strony głównej, linkowanie powiązanych artykułów może być bardzo dobrym krokiem. Google lubi powiązaną tematycznie treść.

  16. Ciekawy wpis. Przeczytałem i zastosowałem. Szczególnie adresy przeglądarek, do których ma pingować mój blog.

    Ciekawe tylko jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania bloga?

  17. Dzięki za ten wpis, jestem zielona w temacie pozycjonowania a właśnie zmieniłam nazwę bloga i nie pomyślałam, że nazwa to tytuł filmu i ciężko się przebić na 1 czy 2 str wyszukiwarki :-/

    1. Research to podstawa podczas wybierania nazwy. No a jeśli trafiłaś na taką nazwę, którą dzielisz z filmem, to faktycznie może być ciężko. Zwłaszcza jeśli jest popularny.

  18. Witaj
    Bardzo dobry wpis! Zastosowałam większość Twoich porad na moim blogu. Nie ogarniam jeszcze za bardzo ustawień wtyczki SEO by Yoast. Mam jakby inną wersję niż opisywana przez Ciebie i chyba jeszcze trochę czasu nad nią spędzę :). Czy używasz tylko tej wtyczki SEO by Yoast? Czy jeszcze jakiejś?
    Pozdrawiam, Paulina

  19. witam bardzo dobry wpis. Ja mam do Ciebie pytanie apropo mapy strony, używam wtyczki SEO by Yoast i mam taki problem „This page contains the following errors:

    error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document
    Below is a rendering of the page up to the first error.”

    Możesz doradzić co mogę zrobić aby mapa się otwierała poprawnie?

    1. Wygląda na to, że na początku pliku wdarł się jakiś znak biały, albo co gorsza został zarażony.

      Proponuję podjąć takie kroki:

      – Jeśli masz zainstalowaną galerię NextGen to spróbuj ją deaktywować i sprawdzić czy mapa strony działa (może ona wchodzić w konflikt).
      – Zaktualizuj Yoasta, a jeśli masz już najnowszą wersję to spróbuj podmienić pliki na FTP.

      1. nie posiadam NextGen a wgranie plików przez ftp nie pomogło

        1. Ok, zrobiłem dokładny research i już wiem o co chodzi.

          Prawdopodobnie w motywie masz w którymś pliku znak biały przed tagiem lub po tagu ?> (nowa linia). Musisz przejrzeć ręcznie kod i najlepiej usunąć ten tag z końca pliku i tą pustą linię z początku.

          Polecam zajrzeć na początek do pliku wp-config.php i pliku functions.php motywu, który używasz.

  20. Dzień dobry, szczególnie jedna część artykułu jest szczególnie ważna, ” pozycjonowanie to treść ” , od siebie chciałem dodać że należy pisać po polsku bo automat google nie zrozumie wyrazów z błędami, oraz że treść powinna być oryginalna, dzisiaj łatwo jest zweryfikować a za treść nie oryginalną google na pewno ukarze.
    Bogdan Kondracki

  21. a co sądzisz o wtyczce All in one SEO Pack ? ja akurat korzystam z niej, nie miałem okazji porównać, ale jest też dosyć popularna. Ogólnie większość rzeczy stosuję z tego artykułu, ale dla kompletnie zielonych to dobry materiał.

    1. Wydaje mi się o wiele mniej intuicyjna. No i miała ostatnio poważne dziury :)

  22. Świetny poradnik dla osób prowadzących bloga, dopalenie samego WordPressa dobrymi wtyczkami typu platinium SEO lub All in One to domknięcie tematu,

  23. Świetnie napisana notatka, prowadzę bloga od środy, samodzielnie dopiero od wczoraj, bo postawiłam go na własnej domenie. Twój wpis bardzo mi pomógł w temacie pozycjonowania się – konkretny, prostym językiem i na temat, na pewno będę tu częściej wpadać!
    Pytań nie mam, jedynie dziękuję, że napisałeś ten post :)

    Pozdrawiam

  24. Ciekawy artykuł. Jako bardzo początkująca blogerka próbuję go wykorzystać. Bez takich artykułów nie ruszyłabym z miejsca. Dziękuję. Sama piszę o tym, na czym się znam – „Przepisy na dostatnie życie”.

  25. Bardzo przydatny artykuł. Zabieram się za konfigurację SEO. Liczę, że mnie nie przerośnie :)

  26. Twój wpis był dla mnie NIEZWYKLE pomocny! Genialne rady, które wzięłam sobie do serca, postaram się jak najszybciej wprowadzić w życie. Mam tylko problem z Google Analitycs. Nie znam jeszcze tego narzędzia, więc może tak powinno być?:) Otóż prawie w każdej sekcji mam same zera i formułę: Brak danych dla tego widoku. Jaka może być tego przyczyna? Będą wdzięczna za pomoc:)
    http://www.ladybuu.pl

    1. Prawdopodobnie dlatego, że Analytics nie zbiera danych ze strony, czyli jest źle lub w ogóle nie zainstalowany. Lub zarejestrowałaś się w usłudze niedawno i Analytics nie zdążyło zebrać żadnych danych :)

  27. Lubie czytać uporządkowane i zwięzłe wpisy. A w dodatku przydatne. Nie o wszystkim wiedziałem, więc na pewno zastosuję się do niektórych rzeczy, jak na przykład pingowanie. Zupełnie to ominąłem w ustawieniach WordPressa. Dzięki :)

  28. Super artykuł! Również prowadzę bloga (Zouzahejtuje) o tematyce związkowej;). Jednak jestem na tyle nie techniczną osobą, że niestety już na etapie identyfikatora śledzenia w google analytics mam problem;). Chyba poszukam kogoś kto ogarnie mi kwestie techniczne i skupię się na samej treści… . Albo przejdę jeszcze raz przez ten artykuł krok po kroku;).

  29. Ten artykuł jest tym czego potrzebowałam! Bładziłam trochę jak dziecko we mgle :)

  30. Ok, przeczytałam i… wiem, że nic nie wiem. Założyłam bloga z opowiadaniami – dość niszowa grupa, co już źle rokuje. Muszę się poważnie zastanowić, czy w to brnąć. Mam niemiłe przeczucie, że tego nie ogarnę. W każdym razie dziękuję za przydatny wpis.

  31. Dawno nie czytałem tak rzeczowego artykułu. Zastosuję powyższe wskazówki i zobaczymy. Nie mam jeszcze tak dużego doświadczenia w WP i SEO i każdy dzień jest dla mnie nauką. Myślę, że lepiej się uczyć od innych, niż uczyć się na własnych błędach. Pozdrawiam Artur.

Możliwość komentowania została wyłączona.