Sklep codecanyon.net jest znany wszystkim większym i mniejszym fanom WordPressa. Można na nim znaleźć kilkaset płatnych wtyczek do CMS WordPress. Jedne z nich zostały sprzedane kilkanaście razy, a inne jak np. Visual Composer: Page Builder już prawie 4000.

Wraz z dużą ilością wtyczek, częstymi aktualizacjami WordPressa i różnorodnością motywów okazało się, że nie wszystko złoto, co się świeci. Płatne wtyczki są dobre, ale nie można pozwolić sobie na brak czujności podczas ich zakupu i użytkowania.

Kupić, a może nie kupić?

Kupując wtyczki, teoretycznie możemy zmniejszyć szansę na utopienie pieniędzy, zwracając uwagę na kilka istotnych szczegółów:

Oceny innych użytkowników

Jeżeli widzisz, że ocena dla wtyczki wynosi 1 gwiazdkę, to lepiej omijać ją z daleka.

Komentarze, zarówno użytkowników, jak i autora

Każdy autor teoretycznie stara się wspierać swoich klientów. Jeżeli zauważysz, że autor odpowiada, to znaczy, że jest dobrze, Jednak jeśli jego ostatnia wypowiedzieć (w dodatku łamanym angielskim) jest sprzed ostatnich świąt, to lepiej zastanów się. Zazwyczaj takie wtyczki nie są rozwijane, co powoduje, że w końcu przy którejś aktualizacji WordPressa zaczynają się problemy.

Wiek wtyczki

Zbyt młoda lub zbyt stara to zły wybór. Kiedy wtyczka jest zbyt młoda, możesz spodziewać się problemów. Programista WordPressa to też człowiek, nie ma fizycznej możliwości sprawdzić napisanej przez siebie wtyczki ze wszystkimi innymi, czy z motywami i określić jej kompatybilność. Niekiedy tydzień lub dwa po wprowadzeniu wtyczki to czas, kiedy czeka się na najistotniejsze aktualizacje. Natomiast, jeśli wtyczka jest stara, zapewne autor nie poświęca jej należycie dużo czasu (tym bardziej kiedy się źle sprzedaje), a w najgorszym wypadku możemy spodziewać się szukając wsparcia okienka „ Item No Longer Available „.

Funkcjonalność wtyczki, czyli czytaj, co kupujesz

Nie wiem dlaczego, niekiedy wstępny opis sugeruje, że wtyczka jest niesamowicie funkcjonalna, potrzeba i tego szukaliśmy, jednak kiedy dokładnie wczytasz się w jej funkcjonalność, okazuje się, że nie jest to nic niesamowitego, a może nawet uzyskuje te same efekty w podobnej formie, także prośba, czytajmy oferty.

 

okienko
Jeżeli widzisz takie okienko, a nie masz jej kopii to niestety, ale wtyczka przepadła.

 

To jest teoria, jak wygląda praktyka?

(+) Visual Composer: Page Builder for WordPress

Wtyczka sprzedana najwięcej razy w całym sklepie codecanyon.net, która. Co ciekawe, jest dodawana do większości motywów od razu z ich zakupem. Jest to jeden z najwygodniejszych sposób na zbudowanie przejrzystej, czytelnej i miłej dla oka strony. Dlatego też, jeżeli myślisz o jej używaniu i przy okazji kupujesz nowy motyw na theemforest.net, sprawdź najpierw czy przypadkiem nie posiada już tej wtyczki w zestawie lub któregoś z jej klonów. Z pluginu korzysta się przyjemnie, intuicyjnie i nie ma się co dziwić jego wysokiej sprzedaży.

(+) Sabai Discuss

Jedna z najbardziej rozbudowanych wtyczek od systemu forum. Bardzo przyjemna we wdrożeniach, stosunkowo prosta w administracji. W dodatku z rejestracją, systemem widgetów i przyjaznymi odnośnikami. Jednym stwierdzeniem: wtyczka 10/10. Oczywiście, jeżeli wiemy, jak chcemy ją wykorzystać. Niestety pewne problemy sprawia jej tłumaczenie, ale nie ma idealnego kodu.

(-) Core Scanner add-on for Security Ninja

Wtyczka miała za zadanie pomóc zapewnić bezpieczeństwo. W jakiś sposób działa, jednak nie wykonuje pracy za nas. Większość informacji, którą od niej odbieramy, znajdziemy na forach internetowych.

(-) Security Ninja

Kolejna wtyczka, która właściwie niewiele robi, a w dodatku próby wdrożenia niektórych „łatek” mających na celu poprawę bezpieczeństwa strony tak naprawdę destabilizują pracę witryny, ale być może były niewłaściwie wdrażane, tego nie wiem. Jednak wiem, że zakup nie był opłacalny.

(+) FlickrBox

Bardzo ciekawa wtyczka, sprzedana niestety tylko 49 razy. Pozwala dodać dowolną galerię zdjęć z FlickBox, a także tych zdjęć, które zwracane są jako wyniki wyszukiwania. Działa bez problemowo. Jeżeli wiemy jak ją wykorzystać, jest to całkiem przyzwoity sposób na ułatwienie sobie życia.

(-) Google Plus Author Information in Search Results

Wtyczka, która nie spełnia już swojej roli, ponieważ Google przestało wspierać wyświetlanie twarzyczek w wynikach wyszukiwania. Warto jednak zaznaczyć, że pozostały one w Google News.

(+) Popular Posts Bar Widget

Plugin, który miał zwiększyć liczbę odsłon przypadających na jednego użytkownika. Jak się okazuje, zrobił to nad wyraz skutecznie. Co by nie mówić, jaskrawe kolory zawsze na nas działają.

(-) Easy Links Monitor – Advertorial Links Statistics

Jedna z najbardziej nieudanych wtyczek, z jakimi się spotkałem, co zresztą nie jest tylko moim zdaniem (wystarczy spojrzeć na ogólną ocenę uzyskaną od użytkowników). Plugin, który o wiele lepiej zastąpić PIWIK’iem. W założeniu miał dostarczać ciekawych informacji na temat linków, w które klikają użytkownicy. Ostatecznie uzyskane dane nie są w żaden sposób porządkowane, a sam autor nie rozwija dalej wtyczki.

(-) Mashable Menu for WordPress

Miała pobierać najnowsze wpisy i wyświetlać je w formie podobnej do menu znanego nam z serwisu mashable.com. Niestety wszystko dodawało się na stałe, a autor ani myślał dopisać automatyczne pobieranie wpisów z danych kategorii. Co prawda, ostatnio znalazłem zastosowanie dla tej wtyczki, ale została ona usunięta ze sklepu, czemu w sumie ciężko się nie dziwić.

Podsumowując wszystko razem

Sklep codecanyon.net jest jak każdy inny. Trafimy w nim na zgniłe jabłka, puste pułki, ale i prawdziwe okazje. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w szał radosnych zakupów. Spokojnie podchodzić należy również do wszelkich promocji jak i oczywiście zapewnieniach o aktualizacjach. W razie czego, zawsze możemy poprosić autora o jakąś aktualizację, czasem prośby czytelników są wdrażane do oficjalnej wersji wtyczki, zawsze warto spróbować.

Opublikowany przez Karol Trybulski

Przygodę z tworzeniem stron zaczynał kiedy modny był HTML 3. Teraz tworzy nie tylko strony, ale i skutecznie je pozycjonuje. Od końca 2014 kieruje własną marką inBulb.pl

9 odpowiedzi na “Płatne wtyczki z CodeCanyon, warto, a może jednak nie?”

      1. Może kwestia argumentów… nie musiałem jeszcze w tej sprawie się kontaktować, ale tu i tam czytałem, że jak jest dobry argument domagania się zwrotu to kontaktują się z autorem i jeżeli ten czegoś tam nie doda co miało być lub nie naprawi tego co jest „popsute” to dostajesz zwrot.

        PS jest wtyczka mashmenu – może to ta tylko pod nową nazwą? ;-)

        1. Oficjalnie została wyrzucona z oferty ze względu na to, że w między czasie pojawiały się takie kombajny jak: UberMenu. Właśnie ją znalazłem w folderze z UbuntuOne, na szczęście była zrobiona kopia zapasowa na dysku, musiało się zsynchronizować :)

          Swoją drogą szkoda, że już UbuntuOne nie ma…

  1. Ciekawy artykuł jednak nie ze wszystkimi punktami się zgodzę;). Trochę za mało danych i argumentów.

    Nie brałam być tak pod uwagę ilości oceny użytkowników względem „gwiazdek”, dlaczego? Patrząc np. na wtyczkę wordpress seo Yoast w repozytowium wordpress.org widzimy, że został pobrany przeszło 14 mln razy. A tylko 3152 osoby dały „5” a 217 osób „1” gwiazdkę. Jednak nijak to ma się to ilości pobrań.
    Po prostu nie każdy użytkownik ocenia wtyczkę.

    Na komentarze też bym specjalnie nie patrzyła, ponieważ co do spraw wtyczki, to jest od tego support. Więc komentarze mogą być stare, bo zazwyczaj autor i tak odsyła do supportu lub bezpośredniego kontaktu przez e-mail w sprawie błędów itp.
    Czy autor jeszcze dba o swoje dzieło? wystarczy napisać e-mail przed zakupem i sprawdzić.

    Z funkcjonalnością się zgodzę, należy dobrze przeczytać co oferuje wtyczka. Czasem może rozwiązywać nasz problem, ale tylko w minimalnym stopniu, bo autor opisał jednym zdaniem coś ogólnie.

    Na koniec trzeba wziąść pod uwagę, że wtyczki czy pliki tworzone dla codecanyon są dla masówki, więc autor nie zawsze stara się w pełni rozwiązać problem. Dlatego czasem warto wynająć informatyka, który napisze nam wtyczkę od zera lub zmodyfikuje istniejącą wedle naszych wymogów.

    1. W oficjalnym repozytorium nikt za wtyczkę nie zapłacił, więc nikt nie ma interesu ich oceniać. Gwarantuje, że jak wtyczka nie działa, a się włożyło w nią prawie 100 zł to pierwsze co się robi idzie dać ta jedną gwiazdkę i narzekać w komentarzach.

      Autor wtyczki to jest też jego suportem z tego co zauważyłem. Nie wiem gdzie miałby odsyłać.

      Jeżeli chodzi o kogoś do pisania czy edycji istniejącej wtyczki to problemem jest cena. Mimo wszystko taniej wyjdzie kupić wtyczkę niż ją pisać od zera, nawet gdyby szukać „bombowych” zleceniobiorców na freelancer.com

  2. Kiedyś widziałam, że autor odsyłał do jakiejś strony z supportem swoim.

    Ja ostatnio kupiłam szablon e-mail na themeforest i pomimo, że nie spełnił moich oczekiwań bo autor nie napisał o jednej kwestii, to nie dałam mu 1 gwiazdki, ani też nie pisałam komentarzy negatywnych ;)

    Tak masz racje, często problemem jest cena jeśli chodzi o przerabiania wtyczki, jednak trzeba rozważyć czy chcemy mieć coś co 100% będzie działać tak jak my chcemy czy wolimy kupić coś co w 95% będzie działać wedle naszych oczekiwań. Wszystko zależy od nas. Nie mniej jednak uważam, że jest to jedno z wyjść przy podjęciu decyzji kupić czy nie kupić wtyczki na stronie.

  3. Korzystałem z tego serwisu. Kupiłem kilka wtyczek, każda z nich działała poprawnie. Najważniejsze to zawsze przed zakupem zapoznać się z opiniami i komentarzami napisanymi przez użytkowników

Możliwość komentowania została wyłączona.