Aplikacja Google Webmasters Tools, znana również w polskiej wersji jako Narzędzia dla webmasterów to genialna pomoc w pozycjonowaniu witryny internetowej, jak i narzędzie do badania pracy włożonej w prowadzenie strony. Na jej użyteczność wskazuje to, że jest wydana przez Google, czyli informacje mamy bezpośrednio z wyszukiwarki, oraz wiele innych.

Jeśli nie korzystasz jeszcze z Narzędzi dla webmasterów to najwyższa pora zacząć. Omówię dla Ciebie w tym wpisie kilka funkcji jakie oferuje ta aplikacja, które uważam, że są warte uwagi. Jeśli już korzystasz z tej aplikacji to może wpadniesz na coś o czym nie widziałeś?

Synchronizacja z Google Analytics, wyszukiwane hasła

Chcesz mieć dokładniejszy podgląd na wyszukiwane hasła w Google Analytics? Nie ma sprawy, zsynchronizuj swoje narzędzia dla webmasterów i ciesz się takim poglądem w  zakładce Źródła odwiedzin » Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO). Do dyspozycji mamy ilość wyświetleń w SERP (Search Engine Result Page, czyli lista wyników na zapytanie wpisane w wyszukiwarkę), ich średnią pozycję, ilość kliknięć czy CTR.

Możesz sprawdzić również na jakie strony wchodzili szukający po wpisaniu hasła w Google oraz z jakiej lokalizacji się łączyli. To znacznie rozbudowuje standardowy raport odnośnie zapytań do wyszukiwarki w Google Analytics.

Taki raport oczywiście możesz również przejrzeć w Narzędziach dla webmasterów w zakładce Ruch » Wyszukiwane hasła.

Badanie słów kluczowych w witrynie

Nie widziałem jeszcze narzędzia, które tak dobrze zbadało by słowa kluczowe w witrynie jak GWT. W języku polskim problem polega na znakach diakrytycznymi i odmianach, bowiem dla robotów słowa takie jak: wtyczka, wtyczką, wtyczki to trzy niezwiązane słowa kluczowe. GWT łączy je za to bardzo sprawnie podając do tego jakie znaczenie dla nas mają wybrane słowa.

Raport znajdziesz w zakładce Optymalizacja » Słowa kluczowe w treści

Zgłaszanie map witryny, statystyki indeksowania

Specjalnie napisałem w liczbie mnogiej. W aplikacji możesz zgłosić wiele map witryny, które znacznie przyspieszą indeksowanie poszczególnych podstron. Z moich obserwacji wynika, że po zgłoszeniu 2000 dodatkowych stron w obrębie witryny (tyle maksymalnie udało mi się dodać), te zostały zaindeksowane w przeciągu dwóch dni! Warto więc to robić i śledzić czy już strony są już w rejestrze.

Do tego posłuży nam raport w zakładce Kondycja » Statystyki indeksowania. Na wykresach widać ciekawe informacje, na których widać liczbe stron indeksowanych dziennie, liczbe kilobajtów danych pobieranych dziennie i czas spędzony na pobieraniu strony.

 Dodatkowe linki witryny w SERP

Na pewno to już widziałeś i jeśli prowadzisz bloga/witrynę na pewno chcesz też takie linki posiadać. Przykładem tutaj może być strona Wirtualnej Polski, która jest na pierwszym miejscu w SERP na hasło „wp”. Wygląda to tak jak poniżej.

Dodatkowe linki witryny w SERP

Możesz tam wylistować strony jakie tylko chcesz, byle w obrębie Twojej witryny. Zrobisz to w zakładce Konfiguracja » Linki witryny. Zwróć uwagę na adnotację  kiedy zmiany zostaną wprowadzone w życie. Kiedy ja ustawiłem swoje linki zmiany były widoczne dopiero za 3 miesiące.

Linki do Twojej witryny

To jest bardzo ważny raport, który znajduje się w zakładce Ruch » Linki do Twojej witryny. Pozwala on zbadać ile linków prowadzi do Twojej witryny i jak one dokładnie wyglądają. Ten raport jest ważny z tego względu, że Twoje pozycja na listach wyszukiwania w dużej mierze zależy od nich. Przypominam o „akcji kretyn” :)

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis przybliżył lekko działanie aplikacji Narzędzia dla webmasterów i że będzie on  Twoim dobrym narzędziem do kontrolowania witryny. Jeśli już używasz tej aplikacji to może masz jakieś ulubione/pomocne raporty o których nie wspomniałem?

Opublikowany przez Kuba Mikita

Miłośnik minimalizmu i prostoty, bo nie potrafi stworzyć niczego ładnego. Ma kołdrę, na której wypisane są funkcje WordPressa.

14 odpowiedzi na “Dlaczego warto korzystać z GWT”

  1. GWT to dość słaby skrót na określanie Narzędzi dla webmasterów, bo nawet Google stosuje go do rozwinięcia nazwy Google Web Toolkit :)

    Narzędzia dla webmasterów faktycznie czasami się przydają. Analytics od jakiegoś czasu słabo pokazuje słowa kluczowe wyszukiwania ze względu na jakąś dziwną politykę bezpieczeństwa (słynne „not provided”), za to Narzędzia dla webmasterów poprawnie wyświetlają wszystkie dane z wyszukiwarki.

  2. Wszystko to coś za coś. G nie daje raczej nic za darmo, a jeśli już daje, może się kryć w tym mały podstęp. Warto 2 razy się zastanowić zanim się skorzysta z różnych narzędzi od G. Mam różne teorie na temat tego jak G zbiera i wykorzystuje KAŻDĄ informacje jaką się mu daje pod sam nos :)

  3. Mimo wszystko dla początkujących, którzy jeszcze nie są obeznani w temacie takie informacje są przydatne :) Co do zbierania info przez Google to w sumie tutaj ich nie zbierają tylko udostępniają ;)

  4. Niedawno zacząłem korzystać ale martwi mnie fakt, że aktualizacja danych trwa tam zdecydowanie za długo. Poza tym dopiero badam temat i dziękuję za informacje o dodatkowych linkach. Zawsze zastanawiałem się jak to uzyskać;)
    Pozdrawiam

  5. Ja natomiast mam pytanie- kiedy google zaktualizuje słowa kluczowe? Mam na każdej podstronie info o tym jak dodawać stronę do ulubionych i google te komunikaty wyszukało mi jako najczęstsze słowa kluczowe. Już dość dawno temu część HTMLa z dodawaniem do ulubionych wstawiłem pomiędzy tagi , a mimo tego słowa kluczowe pozostają bez zmian.

    1. A jak wygląda znaczenie tych słów? Czy są to słowa ważne dla Twojej witryny w Narzędziach dla webmasterów?
      Ja niestety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie „kiedy”. Może spróbuj poszukać odpowiedzi, albo zadać to pytanie na forum Google.

      1. Te słowa to słowa typu: „przeglądarki”, „startowej”, „przycisk” itp. – tak jak poprzednio napisałem, są to słowa użyte w boksie z informacją jak dodać stronkę do ulubionych. Ich wartość jest zerowa pod kątem pozycjonowania. Google to zaindeksowało i nie potrafię teraz zrobić żeby 'odindeksowało’. Dzięki za sugestię, poszukam pomocy na forach Google’a.

  6. Ciekawy artykuł ale mam pytanie – może ktoś zna narzędzie które pomoże odkryć warianty dla słów aby coś właśnie podobnego jak w GWT sobie stworzyć dla konkretnego słowa?

  7. Witam. Proszę o informację czy słowa kluczowe do indeksowania mogą tworzyć zbitki 2-3 słów np. egzamin zawodowy czy lepiej jak to są pojedyncze słowa.
    Pozdrawiam

    1. Oczywiście, że mogą. Moim zdaniem najlepiej jest właśnie tworzyć takie zbitki zamiast rozdzielać na pojedyncze słowa.

Możliwość komentowania została wyłączona.