Plugin newslettera WordPress - wtyczka Wysija

Plugin newslettera WordPress – wtyczka Wysija

W tym wpisie podzielę się z Tobą genialną wtyczką newslettera, która pozwala rozsyłać maile do użytkowników zapisanych na nasze listy subskrypcyjne bezpośrednio z poziomu WordPressa. Od jakiegoś czasu szukałem takich systemów, ale nie było nic sensownego. Albo płatne wtyczki, albo tak gigantyczne ograniczenia, że używanie darmowej aplikacji mijało się z celem. Wpadłem jednak przez przypadek kilka dni temu na wtyczkę Wysija, która potrafi cuda. Zapraszam na małe tournée.

Dane techniczne:

Zaczniemy od rzeczy, która jest bardzo ważna w procesie wybierania wtyczek czy aplikacji. Tutaj jednak nie zajmie ona dużo miejsca, co nie jest wbrew pozorom wywołane moją miłością od pierwszego wejrzenia w tym pluginie. Mam na myśli oczywiście:

Wady, utrudnienia i ograniczenia wtyczki Wysija

1. Wtyczka nie jest na razie automatyczna. Oznacza to, że każdy mail trzeba wysyłać i tworzyć ręcznie. Pisałem jednak w tej sprawie a support wtyczki i dostałem odpowiedź, że w przeciągu około miesiąca będzie wydana nowa wersja wtyczki, w której będzie możliwość wysyłania automatycznych powiadomień o wpisach. Więcej o tej opcji można poczytać na stronie zapowiedzi nowej wersji.

W nowej wersji jest zaimplementowane automatyczne wysyłanie newsletterów o określonej porze lub natychmiastowo po opublikowaniu nowego postu

2. We wtyczce występuje czasem mały problem przy komponowaniu własnego maila. Polega na tym, że czasem nie wiadomo jak można daną rzecz umieścić w docelowej wiadomości i pojawia się frustracja. Ale chwila obcowania z wtyczką pozwala zobaczyć w jaki sposób działają jej poszczególne moduły. Wtedy praca jest już przyjemnością.

3. Niestety w mailach musi być ustawione tło. Domyślnie jest to biały kolor. Nie widziałem też możliwości dodania obrazka jako tła co może sprawiać mały kłopot. Da się jednak stworzyć kreację, tak aby wyglądała estetycznie. Mam nadzieję, że autorzy dodadzą możliwość ustawienia przezroczystego tła w przyszłości.

Dotychczas z kłopotliwych bądź utrudniających pracę rzeczy znalazłem tylko te powyżej. Jeśli coś by jeszcze nie pasowało – lista będzie uaktualniana. Teraz możemy przejść do rzeczy znacznie przyjemniejszych:

Zalety i plusy wtyczki Wysija

Do najważniejszej zalety trzeba zaliczyć jej darmowość. Ograniczenia? Są, ale ile osób wykorzysta limit 2000 subskrybentów? Jeśli to mało, można wykupić wtyczkę w wersji Premium w cenie 99$ za rok dla jednej witryny. Wydaje się dużo, ale pozwala na nielimitowaną liczbę zapisanych osób. Więc przy ponad 2000 czytelników zapewne ten koszt się zwróci.

Genialną rzeczą, którą oferuje Wysija jest możliwość dosłownego komponowania wysyłanych wiadomości i testowania ich. Kolejne komponenty możemy przenosić wprost do naszej wiadomości z panelu narzędzi i edytować je poprzez edytor WYSIWYG opatrzony już mocno przy tworzeniu normalnych wpisów na WordPress’ie. Do wykorzystania mamy również motywy dostarczane przez twórców.

Z rzeczy wartych wspomnienia jest jeszcze integracja z zarejestrowanymi na blogu użytkownikami, a także wysyłanie poczty chociażby z Gmail’a czy poprzez serwer SMTP, a nie poprzez lokalny Mail PHP (lub Sendmail). Możemy oczywiście edytować treści wiadomości, które otrzymują użytkownicy nowo zapisani na listę czy komunikaty na stronach na które przenosi wtyczka po zapisaniu się lub wypisaniu. Oprócz tego wtyczka oferuje proste statystyki skuteczności naszego mailingu.

Wszystkie oferowane opcje można zobaczyć na stronie funkcji Wysija.

Zrzuty ekranu

Zrobiłem kilka screenów z opcji wtyczki oraz z kreatora wiadomości (przykładowa wiadomość).

Opcje wtyczki Wysija 1

Opcje wtyczki Wysija 2

Opcje wtyczki Wysija 3

Opcje wtyczki Wysija 4

Opcje wtyczki Wysija 5

Tworzenie maila w Wysija

Mail wysłany za pomocą wtyczki Wysija

Możliwości wtyczki można też obejrzeć na krótkim filmiku prezentującym ją.

Podsumowanie

Wtyczkę można pobrać z repozytorium WordPress, do którego przekierowuje też przycisk download na oficjalnej stronie wtyczki Wysija. Ja osobiście gorąco polecam wtyczkę wszystkim tym, którzy czekali na dobre rozwiązanie problemu newslettera. Sam będę z niej na pewno korzystał z wielkim zadowoleniem ponieważ dotychczas spisuje się super. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić do newslettera :)

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub uwagi dotyczące wtyczki – zostaw proszę komentarz. A może sam/sama też jej już używasz?

Autor: Kuba Mikita

Od niedawna miłośnik blogowania. Początkujący pozycjoner. Zajmuje się szeroko pojętym webmasterstwem, a w wolnych chwilach studiuje Automatykę i Robotykę.

Komentarze

 1. Główną wadą tej wtyczki jest wersja premium w formie abonamentu, do tego tylko na jedną domenę….

  Osobiście szukam wtyczki która w pełni zastąpi takie autorespondery jak benefiter czy implebot.

  No cóż muszę szukać dalej ;)

  1. To niestety fakt, że wersja rozszerzona ma niezbyt zachęcającą formę zakupu. Być może kiedy ich biznes stanie się rentowny (o ile już nie jest) to ceny, albo licencja się zmieni.

  2. Może MailChimp? Zaczynasz od wersji Free a jak przekroczysz limity, to dopłacasz w zależności od zapotrzebowania.

   I albo klepiesz ręcznie newslettery albo podpinasz np: specjalnie utworzony kanał RSS i leci automatic :)

   Plus to taki, że nie newsletter nie leci przez Twój serwer więc odpada potrzeba kupna hosta z dużymi limitami wysyłki.

 2. Witam. Mam problem z tą wtyczką. Kiedy zapisuję się do newslettera wysyła mi inny link aktywacyjny niż ten który jest pokazany w opcjach. Odsyła do pustej strony, czego następstwem jest niedopisanie użytkownika do newslettera. Wiesz może jak ten problem rozwiązać? Pozdrawiam M ;)

  1. geryy

   mam ten sam problem, z tym, że subskrybent jest dopisywany, ale pojawia sie pusta strona pod linkiem aktywacyjnym i tak naprawdę nie wiadomo co się dzieje.

 3. Przed chwilą zainstalowałem i skonfigurowałem wtyczkę na swoim blogu. Testy wypadły pomyślnie.
  Teraz nie pozostaje nic innego jak publikować nowe wpisy i zbierać subskrybentów.
  Pozdrawiam

  1. Kuba Mikita

   Świetnie! Możesz jeszcze sprawdzić czy Twoje wiadomości nie będą odfiltrowywane przez skrzynki odbiorców: http://www.wpart.pl/twoj-newsletter-trafia-do-spamu/

 4. Też zainstalowałem tą wtyczkę, niestety przy próbie zapisania się wyskakuje mi taki komunikat:

  Błąd podczas wysyłania wiadomości Potwierdź subskrypcję: Dawid Kowal | E-biznes czyli Twój Cash Flow w Internecie ! do david.k@op.pl | Could not instantiate mail function.

  próbowałem już wszystkiego idalej nic, ktoś pomoże ?

  1. Kuba Mikita

   Może serwer blokuje PHPowską funkcję mail? Poszukiwania problemu zacząłbym od hostingu.

 5. A w których plikach i jaki kod edytować to już pewnie nie wiesz ?

  1. Kuba Mikita

   Kodu edytować nie ma potrzeby. Chodzi mi o ustawienia serwera :)

   1. Próbuje skonfigurować to przez SMTP – to gdzie się zmienia te ustawienia serwera ?

    1. Kuba Mikita

     Albo w panelu serwera, albo możesz spróbować w sumie ustawić to za pomocą wtyczki https://wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/

    2. Niestety wtyczka nie rozwiązuje problemu, będe musiał pisać do supportu hostingowego, ale dzięki za pomoc.

 6. Wtyczka ściągnięta, jutro rozpoczynam testy.

Otrzymuj nowe wpisy na email!