Sprawa wygląda tak – Twój post już gotowy, swietny, wyszlifowany. Opublikowałeś go, udostępniłeś na Facebooku, Twitterze, Google+, oraz każdej innej znanej Ci platformie społecznościowej.

Wszystko to jednak na nic.

Google Analytics stoi wmiejscu, wskaźniki nawet nie drgną. Twój blog stoi po prostu w bezruchu. To strasznie irytujące, wiem coś o tym, uwierz mi.

Jest jednak kilka sposobów, które możesz wprowadzić w życie, żeby przyciągnąć większą liczbę czytelników do swojego bloga.

Najwyższa pora zabrać się do pracy.

1. Publikuj posty regularnie

Wiem o tym bardzo dużo. Często zdarza mi się zaniedbywać publikowanie postów. Co się jednak okazuje? Za każdym razem, gdy zaczynam pracować dość systematycznie moje statystyki leca w górę. Gdy przestaję, po prostu walą na łeb na szyję, lądując gdzieś w rynsztoku.

2. Dowiedz się co ludzie chcą czytać

Jako blogger na pewno używasz wielu platform społecznościowych. Użyj ich. Zapytaj się swoich czytelników, o czym tak naprawdę chcieliby przeczytać. Co ich interesuje, czego im brakuje, co przykuje ich uwagę. Możesz także po prostu wejść na Twittera i poczytać obecne trendy. Na pewno odnajdziesz tam wiele wskazówek.

3. Napisz post dla bardziej zawężonej grupy ludzi

Prowadzisz bloga o nowinkach technologicznych? Napisz post tylko dla użytkowników iPhone 5s, bądź tylko dla użytkowników Windows 8. Prowadzisz bloga na temat języka niemieckiego? Zadedykuj swój post wyłącznie maturzystom.

4. Pisz o rzeczach, które Cię naprawdę pasjonują

Tak, to naprawdę takie proste. Żadnych skomplikowanych filozofii. Nic z tych rzeczy. Pisz po prostu o tym co Cię niesamowicie interesuje, pisz o tym, o czym mógłbyś mówić godzinami. Bez przerwy. Twoja autentyczność, Twój zapał będzie bił z Twojego posta i możliwe, że rozpali i pociągnie za sobą Twoich czytelników. A czy to nie właśnie o to Nam wszystkim chodzi?

5. Napisz posta gościnnego

Zrób to, co ja właśnie robię. Napisz posta gościnnego. To jest sytuacja win-win zarówno dla Ciebie jak i dla osoby, która pozwala Ci na udzielenie się na Jej stronie. Jak to działa? Ty zyskujesz link i dodatkowych czytelników, a Twój gospodarz wzmacnia swój wizerunek i czyni swój blog bardziej interesującym.

Zajrzyj do mnie, może masz coś ciekawego do powiedzenia w temacie mojego bloga:

http://www.englishcentric.com 

To tyle.

Na pewno nie są to rady, które byłyby niesamowicie odkrywcze. Zdaję sobię z tego sprawę., jednak bardzo często jest tak, że pomimo tego, że coś stoi zaraz przed Naszymi oczyma, to tego nie dostrzegamy. Często nawet najbardziej oczywiste rzeczy muszą Nam zostać wytłumaczone.

Warto też pamiętać, że w bloggowaniu nie chodzi tylko o słupki, statystyki i inne, jednak są to niewątpliwie rzeczy ważne. Myślę, że podążając za tymi pięcioma radami zapewnisz sobie grupę stałych czytelników.

Powodzenia!

Opublikowany przez Tomasz Paciorkowski

Stoi za englishcentric.com. Polak z jakby brytyjskim akcentem. Studiuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jego główne zainteresowania to sociolingwistyka, dialektologia i Capoeira. Za dużo gada, przez co bywa wkurzający.

11 odpowiedzi na “5 sposobów na przyciągnięcie większej ilości czytelników”

  1. Regularność publikowania rzeczywiście ma duże znaczenie. Są czytelnicy, którzy są przyzwyczajeni do tego, że w określonych odstępach czasu pojawiają się nowe treści i wtedy zaglądają. Brak nowych wpisów może spowodować odpływ odwiedzających.
    Dodam, że bardzo dobrym sposobem na zwiększenie liczby czytelników jest komentowanie na innych blogach z niszy w której piszemy oraz aktywność na forach.
    Pozdrawiam,
    Jacek

  2. Jak najbardziej najważniejsza jest systematyczność, podlinkowanie w katalogach i dobrze zrobiony wpis seo i nasza strona szybuje wysoko w google, o czym każdy marzy.

    Od siebie dodam, że udzielanie się na forach może dać również dodatkowe wejścia na stronę :)

  3. Jasne,że warto orientować się jakie są trendy i podążać w tym kierunku.Ale to nie warunek aby mieć czytelników.Ważne żeby pisaćw miarę często,jak zauważyleś z pasją.Niekoniecznie zawsze musi to byc pod pozycjonowanie,ważniejsze żeby bylo od serca a to czytelnik zauważy i doceni kolejnymi powrotami na stronę.Nic nie przebije autentyczności :) Pozdrawiam.

  4. Wskazówka nr 1. – trafiłeś w samo sedno. Niestety brak regularnej publikacji postów zarówno na początku, jak i po rozwinięciu bloga powoduje odpływ powracających czytelników, co znacznie przekłada się na spadek oglądalności, a i zarobki z reklam wtedy są mniejsze :(

  5. Dzięki za cenne rady. Mam nadzieję że nie zaniedbam swojej stronki i uda mi się systematycznie na niej pisać.
    Pozdro.

  6. Ja polecam skoncentrować się na tej pasji. Jeśli nie interesuje cię temat o którym piszesz, nie pisz na ten temat wpisu. Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm jest doceniany. Nie ma sensu pisać wpisów na kolanie bo z bloga zrobimy sobie śmietnik. Wtedy nowy użytkownik wchodząc na bloga można natrafić na ten wpis pisany na kolanie, przez co się zrazi. Imho lepiej pisać rzadziej a bardziej dopracowywać teksty niż pisać codziennie ale nie mając pomysłu.

  7. Faktycznie najważniejsze to skupić się na dziedzinie, która sprawia piszącemu przyjemność. Nie warto pisać na tematy względnie popularne w sieci, a o których nie mamy bladego pojęcia i męczymy się pisząc cokolwiek.

Możliwość komentowania została wyłączona.